turizm 12.10.2023 12:25:00 0

KIZILAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANINDAN KAYA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

“MİLYONLARCA İNSANIN BURAYA AKIN EDEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

KIZILAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANINDAN  KAYA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ALPARSLAN DİYARI- Muş’un Kızılağaç beldesi Ahcar Yaylası kırsalında, doğal yollarla oluşan kayalar insan kafası, sincap, aslan ve kaplumbağa şekilleri ile dikkat çekiyor. Bölge halkı tarafından ‘Ovaya Bakan Adam’ ismi verilen insan kafasına benzeyen kaya ile ilgili çalışmalar başlatan Kızılağaç belde belediyesi, kaynak arıyor!Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, kayanın bulunduğu bölgelerde inceleme yaptıklarını ifade ederek, “Bölgede turistik faaliyetlerin yapılabilmesi için teknik bilgiler görüşüldü. Ayrıca, kayaya ulaşımın sağlanabilmesi noktasında yol açılması, tabela ve işaretlerin konulması gibi konular ele aldık. Projelerimizi tamamladık. Kaynak bulunması halinde çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi. 

“GEZMEYE VE GÖRÜLMEYE DEĞER BİR YER”

Öğüt, Nuh Tufan’ından gemiye binemeyip, taşlaşan canlıların kalıntıları olduğunu düşünmektedir diyerek şöyle konuştu: “Burası Nuh Tufan’ından gemiye ulaşamayan canlılara ait kalıntılar olduğuna inanılıyor. Bu kayaları turizme kazandırmak için çalışmalar yaptık. Ovaya Bakan Adam ismini verdiğimiz bu anıt kayanın yakınında yer alan kaplumbağa kaya, aslan kaya ve sincap kaya, yörede bazı hikayelerle ilginç özelliklere sahip olduğu ifade edilen yapılardır. Bölgede yaşayan insanlar, bunların Nuh Tufan’ından gemiye binemeyip, taşlaşan canlıların kalıntıları olduğunu düşünmektedir. Buradaki yol güzergâhlarını belirlemeye, yol güzergahları boyunca insanların görebileceği anıt kayaları tespit etmeye çalışıyoruz. Hem efsaneleriyle hem oluşum özellikleriyle birlikte bölge ve ülke turizmi için önemli bir değer olabileceğini düşünüyoruz."

Milyonlarca insanın buraya akın edebileceğine inanıyoruz diyen Kızılağaç Belediyesi Proje Koordinatörü Şervan Ulaş, “Burayı turizme kazandırmak için çalışmalarımızı tamamladık.  Yol güzergahı, nerede, ne şekilde, nasıl tanıtım yapılabileceğiyle alakalı çalışmalarımız tamamladık. Bununla ilgili gerekli incelemeler neticesinde Kızılağaç Belde Belediyesi olarak projemizi yaptık. Neye ihtiyaç var ve ne gerekiyorsa projelendirdik. Gerçekten gezip, görülecek bir yer. Milyonlarca insanın buraya akın edebileceğine inanıyoruz. İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da bizlere vereceği destek ile burayı turizm alanına çevireceğiz. İnsanların uğrak, işlek olarak görebileceği bir yer haline getireceğiz” şeklinde konuştu. 

OVAYA BAKAN ADAMIN HİKAYESİ

Rivayetlere göre: Muş’un Kızılağaç beldesinde Axçar dediğimiz iki dağın yamacında bulunan bölgede 600 ile 700’lü yıllar arasında aşiyan olarak bilinen küçük beyliğin hüküm sürdüğü bir bölge. Aşiyan kelimesi kuş yuvası olup ulaşılması zor ve görünmeyen yer olarak ta bilinir. Bundan kaynaklı Axçar bölgesi kuş yuvasının tüm özeliklerini taşımaktadır. Aşiyan lideri xak, Sasaniler tarafından Bizans imparatorluğu ile girişecek savaş için Aşiyan beyliğini savaşa çağırmıştır. Aşiyan beyi xak’ın eşi Eva rüyasında kocasının savaşa gittiğini ve kafasının kesilerek öldürüldüğünü görür. Bu rüya dört gün boyunca tekrarlanır. Eva savaşa gitmemesini kafasının kesileceğini her ne kadar söylemiş olsa da xak aşiyan lideri eşini dinlemeyerek savaşa gider. Savaşta gördüğü rüya gerçekleşir ve kafası kesilir.  Eva ağıtlar yakarak axçar axçar diye ağıt yakmaktadır. Ax çar demek Ah dört anlamına gelmektedir. Gördüğü rüyayı söylemektedir. Xak’ın eşi kayanın üstünde günlerce aylarca yas tutmuştur. Eva’nın gözyaşları kayayı biçimlendirmiştir. Soğuk bir kış gecesinde kayanın ilerisinde çocuğuna sarılmış halde ki taşın olması da Eva’yı simgelemektedir.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ADIYAMAN’DA HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI

ADIYAMAN’DA 4 BİN 114 KİŞİ UYUŞTURCU DENETİMİNDE İNCELENDİ

VALİ VAROL ÇELİKHAN’DA TOKİ KONUTLARINI İNCELEMELERDE BULUNDU

-PROF. DR. EYÜP İLKER SAYGILI: “ELEKTRONİK BURUN CİHAZI İLE FARKLI HASTALIKLARIN NEFES YOLUYLA TEŞHİSİ YAPILABİLECEK”

2024 YILI 3. İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI VALİ DR. OSMAN VAROL BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Huzurlu Sokaklar ve Narkotik Suçlarla Mücadele Uygulaması Sonucu